Spillerbedømmelser fra Liverpool mod Man City: Florian Wirtz får en svær kamp for Reds

Manchester City vandt 3-0 over Liverpool og forlænger sin perfekte start. Erling Haaland, Jeremy Doku og Rayan Cherki scorede, og kampen blev det første nederlag for Liverpool under Andoni Iraola. Liverpool spillede de sidste dele af kampen med ti mand, efter at Ryan Gravenberch fik sit andet gule kort.

Her er karakterne for spillerne i kampen.

Key sections in the article:

Liverpool

Alisson kunne ikke gøre noget ved Haalands scoring, og derefter blev han besejret af et flot skud fra Jeremy Doku og et solidt stykke fodarbejde af Rayan Cherki. Karakter: 5.

Ronald Araujo fik et billigt gult kort tidligt i kampen og må ærgre sig over, at de to første mål for City kom fra hans side. Karakter: 5.

Virgil van Dijk blev ofte trukket ud af position for at hjælpe Liverpool med at håndtere, at holdet var i undertal på midtbanen. Han kunne måske have lukket Haaland ned hurtigere. Karakter: 6.

Jeremy Jacquet leverede ikke en dårlig præstation fra en ung talent, som er meget imponerende. Men mødet med et kvalitetsangreb fra City må have været en øjenåbner. Karakter: 6.

Milos Kerkez kæmpede godt med Iliman Ndiaye og gik ofte op, men manglede kvalitet i sidste tredjedel. Karakter: 5.

Alexis Mac Allister fandt sit spil efterhånden og gjorde et godt stykke arbejde, men han havde svært ved det, da Liverpool blev reduceret til ti mand. Karakter: 5.

Ryan Gravenberch kom ind for den skadede Dominik Szoboszlai og var Liverpools bedste spiller, indtil han blev udvist med et andet gult kort. Det var naivt af ham. Karakter: 6.

Victor Muñoz spillede med stor frimodighed og var en konstant gene for City og skabte mange problemer for Nico O’Reilly. Karakter: 7.

Florian Wirtz må gøre det bedre, især i kampe af denne størrelse. Han var stort set virkningsløs og traf nogle dårlige valg. Karakter: 4.

Bradley Barcola var skarp med bolden og gjorde sit defensive arbejde, men ligesom Wirtz må han yde mere i sidste tredjedel. Karakter: 5.

Lewis Koumas fik sin første start i Premier League, og den 21-årige gik til den fra start i en energisk præstation, som publikum på Anfield tog godt imod. Karakter: 7.

Ikke indsat: Mamardashvili, Endo, Tsimikas og McConnell.

Manchester City

Gianluigi Donnarumma startede usikkert, men lavede en række gode redninger tidligt i anden halvleg for at afvise forsøg fra Koumas og Gravenberch og holde kampen lige. Karakter: 7.

Matheus Nunes leverede en imponerende præstation og lavede en god indgriben i feltet for at stoppe Barcola i første halvleg. Karakter: 7.

Rúben Dias klarede det tidlige pres godt og holdt Liverpool ude. Karakter: 7.

Marc Guéhi leverede ligesom Dias en stærk præstation i midterforsvaret, og han kan være tilfreds med måden, de forsvarede på, især når Liverpool angreb mod The Kop. Karakter: 7.

Nico O’Reilly var solid fremme, men havde travlt med Muñoz og fik uundgåeligt et gult kort, da han faulerede spanieren i anden halvleg. Karakter: 6.

Elliot Anderson var altid klar til at modtage bolden og var konstant involveret. Han var heldig ikke at få et gult kort for at trække Gravenberch ned, og han fik assist til Doku. Karakter: 7.

Enzo Fernández tvang Alisson til en god redning i første halvleg, men han fandt ikke rigtig sit spil, før Gravenberch blev udvist. Karakter: 6.

Iliman Ndiaye var farlig med bolden og havde flere truende øjeblikke, før han blev afløst af Doku. Karakter: 6.

Rayan Cherki afsluttede en dag, som City vil huske, med et smukt mål. Karakter: 8.

Antoine Semenyo var truende hele eftermiddagen og var en del af et angreb, der var for godt til Liverpool, da City fik overtallet. Karakter: 7.

Erling Haaland var stille i første halvleg og missede en stor chance tidligt i anden halvleg, men han afsluttede overlegent og gav City føringen. Karakter: 8.

Jeremy Doku (ind i 56. minut for Ndiaye) kom ind og scorede et fantastisk mål. Karakter: 8.

Ikke indsat: Rulli, Kovačić, Reis, Khusanov og Lewis.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *